Od 20 stycznia 2020 r. zaczynamy uwalniać książki, które „martwe” leżą na półkach w naszych domach nikomu już nie potrzebne, by na nowo mogły żyć, podróżować, krążyć z rąk do rąk i spełniać swoje zadanie, czyli uczyć, bawić i zaskakiwać.

Bookcrossing to forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (pociąg, kawiarnia, przychodnia), jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach, po to by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.

My też zorganizowaliśmy w naszej szkole takie miejsca, są to małe regały znajdujące się na korytarzach w trzech różnych miejscach: 

  • I piętro (we wnęce naprzeciwko sali 203), 
  • II piętro (przy bibliotece szkolnej),
  • parter (w łączniku pomiędzy szkołą a salą gimnastyczną).

Od dziś nasze półki bookcrosingowe znajdują się w rejestrze, w którym zarejestrowanych jest 20.203 półki  i regały bookcrossingowe, na których można zostawić książki lub je stamtąd wypożyczyć. Funkcjonują w bibliotekach, instytucjach kulturalnych i oświatowych, klubach młodzieżowych,  biblioteczkach plenerowych, pubach i restauracjach, ośrodkach zdrowia, centrach handlowych czy na szlakach turystycznych.

Jak uwolnić książkę?

Wybierz książkę z półki bookcrossingowej w szkole i zabierz ją do domu, a w zamian przynieś inną książkę, którą już przeczytałeś.

Książkę  można zarejestrować na stronie https://bookcrossing.pl  postępując zgodnie z instrukcją. Twoja publikacja uzyska unikalny numer BIP, który ułatwi identyfikację  i umożliwi śledzenie jej późniejszej wędrówki. Wpisywanie kolejnych etapów drogi, jaką pokonuje książka, nie jest skomplikowane, zatem każdy może poświęcić na to minutę – i dać prawdziwą satysfakcję osobie, która uwolniła dany tom. W ten prosty sposób możemy dowiedzieć się, że nasza książka opuściła miasto, województwo, a być  może wyjechała nawet za granicę.

Wszystkie książki, które wyruszą w drogę z naszej szkoły  oznaczone są specjalnymi nalepkami.

Co daje mam bookcrossing?

  • pozwala dzielić się książkami, 
  • stwarza możliwość wymiany na inne, 
  • daje szansę czytania tym, których nie stać na zakup książek,  
  • powoduje, że książki są w ciągłym obiegu, 
  • umożliwia śledzenie wędrówki książek, gdyż dzięki internetowemu systemowi monitoringu stwarza możliwość obserwowania drogi uwolnionego tomu.

Bookcrossing to  bezinteresowna przyjemność dzielenia się literaturą , budowanie więzi między czytelnikami,  skuteczny sposób integracji.

Akcja już trwa i  trwać będzie do …..  a może i dłużej.

Zachęcamy  wszystkich do wzięcia w niej udziału.

UWOLNIJ KSIĄŻKĘ !

SĄ JUŻ MILIONY PASJONATÓW 

Bookcrossing łączy miliony entuzjastów czytania na całym świecie. Według danych z 2017r.  po 132 krajach podróżuje 12 226 380 tomów, które uwolniło ponad 1,8 mln czytelników. 

W polskim serwisie https://bookcrossing.pl aktualnie zarejestrowanych jest 62 201 użytkowników,  a w oficjalnym obiegu  jest  326 331  książek. 

https://zschips.lublin.eu/sites/default/files/styles/szeroko___580/public/bookcrossing_1349x1050.jpg?itok=8Gje3rmk

Close Menu